Blog kategorie
Chętnie wybierane przez naszych Klientów
Wkład sznurkowy Supreme 10"
Wkład sznurkowy Supreme 10"

8,00 zł

szt.
Wkład sznurkowy 10" Slim
Wkład sznurkowy 10" Slim

4,00 zł

szt.
Lampa UV do wody TMA D4
Lampa UV do wody TMA D4

1 000,00 zł

Cena regularna:

1 115,00 zł

Najniższa cena: 1 028,00 zł
szt.
Kompaktowy filtr odwróconej osmozy IQ500
Kompaktowy filtr odwróconej osmozy IQ500

2 499,00 zł

szt.
Lampa UV do wody TMA D6-S
Lampa UV do wody TMA D6-S

1 925,00 zł

Cena regularna:

2 110,00 zł

Najniższa cena: 1 925,00 zł
szt.
ALABAMA 44 Czarny Metalic Blue Water - Bateria kuchenna trójdrożna
ALABAMA 44 Czarny Metalic Blue Water - Bateria kuchenna trójdrożna

1 060,00 zł

Cena regularna:

1 322,00 zł

Najniższa cena: 1 060,00 zł
szt.
Membrana osmotyczna Berg
Membrana osmotyczna Berg

60,00 zł

szt.
System odwróconej osmozy Supreme RO8 Premium Line | 8-stopniowy filtr RO
System odwróconej osmozy Supreme RO8 Premium Line | 8-stopniowy filtr RO

1 085,00 zł

Cena regularna:

1 350,00 zł

Najniższa cena: 987,00 zł
szt.
Blog chmura tagów
Czy żelazo w wodzie ma wpływ na zdrowie? 2
Czy żelazo w wodzie ma wpływ na zdrowie?

Czy woda w Twoim domu ma rdzawy kolor i nieprzyjemny zapach? Żółte zacieki na umywalce i w wannie są trudne do wyczyszczenia? Jeśli woda powoduje brudne osady na armaturze łazienkowej, to masz problem z nadmiarem żelaza w wodzie. To właśnie duża zawartość związków żelaza powoduje, że woda w kranie nie jest przejrzysta. Brunatna woda powinna wzbudzić wątpliwości, co do jakości i wpływu na zdrowie. Czy zażelaziona woda jest szkodliwa dla naszego organizmu i jak usunąć nadmiar żelaza z wody pitnej? Omówimy to w tym artykule o szkodliwości wody ze związkami żelaza dla ludzkiego zdrowia.

Norma żelaza w wodzie użytkowej

Na początek zgłębiania tematu wpływu zażelazionej wody na organizm, warto zapoznać się z obowiązującymi normami. Zawartość żelaza w wodzie nie powinna przekraczać 0,2 mg na jeden litr wody. Niestety, spora część wód gruntowych w Polce ma tę normę przekroczoną. Według GIS, czyli Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 70 % wód może mieć podwyższone stężenie żelaza. Co to oznacza? Pobierając wodę z własnego ujęcia, trzeba liczyć się z tym, że wykopana studnia będzie dostarczać wodę.  Czy nadmiar żelaza w wodzie jest bezpieczny dla zdrowia? Jaki wpływ ma na skórę i układ trawienny kontakt z zażelazioną wodą? 

Żelazo jako pierwiastek jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Samo w sobie nie jest szkodliwe. To dawka, jest kwestią kluczową i stanowi o ewentualnej szkodliwości nadmiernej podaży tego związku. Minerały i pierwiastki potrzebne do utrzymania dobrego zdrowia powinny być dostarczane z pożywieniem. Główną zaś funkcją wody pitnej, jest właściwe nawodnienie organizmu, a nie jego odżywianie. Zwłaszcza jeśli zawartość pierwiastków obecnych w wodzie przekracza normy, należy je usunąć. 

Jak sprawdzić zawartość żelaza w wodzie?

Obecność żelaza w wodzie, jest zazwyczaj łatwa do zauważenia. Pogorszony zapach i rdzawy kolor wody wskazują na podwyższony poziom żelaza. Aby upewnić się, jaką konkretnie wartość ma żelazo trzeba zlecić szczegółowe badania wody. Dokładnie chodzi o fizykochemiczne badanie wody, które najlepiej wykonać w stacji SANEPID lub najbliższym laboratorium prywatnym. Wynik takiego badania wykaże obecność żelaza i jego ilość. Często, jeśli jest przekroczona norma żelaza w wodzie użytkowej, jest obecny także mangan. Jego norma dopuszczalna to 0,05 mg/l. Co poza badaniem wody wskazuje na obecność w wodzie tych dwóch związków chemicznych? Samo rozpoznanie tego problemu jest dość łatwe. Powszechnie znanych jest kilka typowych cech wody z dużą zawartością żelaza. Dopiero wskazanie dokładnej ilości jonów umożliwia jedynie badanie wody.

Woda jest zażelaziona, gdy:

  • ma zły smak i zapach
  • po nalaniu do szklanki staje się mętna, a na dnie wytrąca się rdzawy osad
  • na armaturze łazienkowej powoduje żółte bądź brązowe zacieki
  • na jasnym praniu pozostawia plamy

Ponadto, gdy z baterii prysznicowej wypadają z wodą czarne drobiny - wskazuje to na obecność wspomnianego manganu. To kolejna wskazówka, że z wodą jest coś nie tak. Obserwujesz, któryś z tych objawów?  To sytuacja niekorzystna zarówno dla instalacji wodociągowej, gdzie odkłada się żelazo, jak i dla organizmu. Jeśli znane Ci są powyższe sytuacje, koniecznie zbadaj poziom żelaza i manganu w wodzie w domu. Możesz uchronić tym swoje sprzęty AGD przed dalszym niszczeniem. Najważniejsze to, że uchronisz swoje zdrowie przed niekorzystnym wpływem zażelazionej wody.

Woda z żelazem a zdrowie

Czy picie wody z żelazem jest dobre dla zdrowia?

Zastanawia Cię czy żelazo w wodzie ma wpływ na zdrowie? Niestety tak. Gdy jest przekroczona dopuszczalna ilość żelaza w wodzie, ma to zły skutek dla  skóry i włosów. Także od wewnątrz, może to szkodliwie wpływać na trawienie. Zbyt duża ilość żelaza w wodzie pitnej może powodować szereg dolegliwości zdrowotnych, między innymi:

  • podrażnienia i przebarwienia skóry - problemy dermatologiczne
  • rozstrój żołądka i niestrawność - zaburzenia układu pokarmowego
  • podrażnienia oczu, szczególnie spojówek
  • tendencje do próchnicy zębów
  • infekcje górnych dróg oddechowych
  • łamliwość włosów

Do Ciebie należy decyzja, czy warto ryzykować i  korzystać z takiej wody. Norma żelaza w wodzie użytkowej, jest ustalona po to by utrzymywać ilość tego związku na bezpiecznym poziomie. Jak bardzo może być przekroczona? Nawet w stopniu uniemożliwiającym uzdatnianie! Jeśli szkodliwość wody można zminimalizować do zera, warto zadbać o jakość wody z kranu. Odmanganiacz i odżelaziacz Erie Oxydizer zadba o jakość wody i zdrowie Twoich domowników. Złoże odżelaziające posiada zdolność zatrzymania związków żelaza i manganu. Posiadając odmanganiacz i odżelaziacz w jednym urządzeniu, zapobiega się przedostaniu zażelazionej wody dalej do instalacji. Ilość żelaza w wodzie pitnej redukuje się całkowicie. Zdrowie jest najważniejsze? Z domowym filtrem do odżelaziania wody, jest także bezpieczne. Gdy już wiesz, że żelazo w wodzie ma wpływ na zdrowie, warto temat uzdatniania zgłębić bardziej.

Wpływ wody z żelazem na organizm

Obok wymienionych skutków nadmiaru ilości żelaza w wodzie, jest coś jeszcze. Warto wspomnieć o specyficznych bakteriach, które występują w wodzie zawierającej żelazo. Bakterie żelazowe i bakterie manganowe, to wtórne zanieczyszczenie wody pitnej z dużą ilością żelaza. Wtórne, ponieważ tego rodzaju mikroorganizmy rozwijają się w wodzie dopiero po zanieczyszczeniu jej żelazem i manganem. Wówczas szkodliwość takiej wody wzrasta. Złogi żelaza powstające w instalacji czy urządzeniach AGD, stają się środowiskiem bakteryjnym. Sprawdźmy, z jakim ryzykiem to się wiąże.

Bakterie żelaziste - szkodliwość wody z żelazem

Bakterie żelazowe występują, gdy dopuszczalna ilość żelaza w wodzie jest  przekroczona. Inna ich nazwa to bakterie żelaziste.  Znacznie częściej niż w wodzie na powierzchni, występują w wodach gruntowych. Większość studni wykopanych samodzielnie, pobiera wodę właśnie z tego poziomu. Dlaczego woda z  żelazem jest siedliskiem drobnoustrojów? Właśnie ze względu na słabą klarowność i mętność, która z czasem prowadzi do powstawania osadów. Bakterie żelazowe i manganowe namnażają się w różnych miejscach instalacji wodociągowej i samej studni. Obecność bakterii żelazistych, bakterii manganowych podwyższa szkodliwość wody, której jakość i tak pozostawiała wiele do życzenia. Za temat uzdatniania wody z żelazem warto zabrać się jak najszybciej. Między innymi ze względu na możliwość łatwego, wtórnego jej zanieczyszczenia bakteriami. Środowisko wodne jest samo w sobie dobrym siedliskiem mikroorganizmów. Dlatego badanie wody, zwłaszcza z własnego ujęcia jest takie ważne dla zdrowia. Są sytuacje, gdy razem z uzdatniaczem wody montuje się także lampę UV bakteriobójczą. Każdą stację uzdatniania wody można rozbudować o potrzebną ilość urządzeń, według potrzeb. 

Szkodliwość wody z dużą zawartością żelaza

Kogo najczęściej dotyczy problem ze złym kolorem i zapachem wody, wynikającym z nadmiaru żelaza? Właśnie użytkowników wody ze studni. Decydując się na wykopanie studni dla własnego ujęcia wody, trzeba liczyć się z koniecznością uzdatniania wody. Potrzebna może się okazać także dezynfekcja wody, gdy oprócz przekroczonego żelaza badanie wykaże niebezpieczne bakterie. Mniejszą grupą, ale również narażoną na zanieczyszczenie wody żelazem, są użytkownicy wody z sieci. Zdarza się, że ilość żelaza w wodzie pitnej jest podwyższona, chociaż płynie ona z wodociągu. Dlaczego tak się dzieje? W sporej części kraju, instalacje wodne są przestarzałe. Zdarza się więc, że żelazo dostaje się do wody pitnej w domu, ze starych rur. W zależności od skali zanieczyszczenia wody żelazem, dobiera się odpowiedni filtr do domu odżelaziający wodę.

Czy woda z żelazem jest szkodliwa? - podsumowanie

Opisana charakterystyka zażelazionej wody pokazuje, że żelazo w wodzie ma wpływ na zdrowie. Niekorzystne oddziaływanie takiej wody ma miejsce zarówno w kontakcie ze skórą jak i stosowanej do picia. Nie warto bagatelizować przekroczonej ilości żelaza w wodzie. Taka woda jest szkodliwa dla zdrowia jaki dla urządzeń domowych, które ją podgrzewają. Aby unormować taką sytuację z wodą, potrzebujesz zainstalować odżelaziacz. Jest to urządzenie, które najlepiej uzdatni wodę z dużą zawartością żelaza i manganu. W trosce o stan zdrowia warto zadbać o to jak najszybciej. Jeśli masz już wyniki badania wody w Twoim domu, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji. Nasi specjaliści przeanalizują je i dobiorą na ich podstawie odpowiednie urządzenie. Dlaczego ścisły dobór pod wyniki badania jest tak ważny?

Tylko indywidualne rozpatrzenie każdego przypadku problemu z wodą, daje gwarancję zakupu urządzenia, które spełni swoje zadanie. W przeciwnym razie, istnieje ryzyko inwestycji na wyrost, bądź montażu zbyt słabej stacji. W tym drugim przypadku, istnieje ryzyko, że filtr do domu nie poradzi sobie z uzdatnianiem. Woda z dużą zawartością żelaza, powinna ponadto mieć odpowiednie pH aby oczyszczanie było skuteczne. Brzmi skomplikowanie? Szczegółowe zależności w procesie filtracji wody z dużą zawartością żelaza. Uzdatnianie wody z żelazem jest najtrudniejszym procesem z zakresu uzdatniania wody. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy specjalistów, aby mieć pewność doboru skutecznego urządzenia. Wyślij nam wyniki badania wody: sklep@filtrdodomu.pl. Z pewnością pomożemy Ci na ich podstawie rozwiązać problem z wodą w Twoim domu. Czy odmanganiacz Erie Oxydizer jest dla Ciebie? Jaką wielkość filtra do wody wybrać? Dowiesz się od naszych specjalistów pod numerem: 505124123. Nie chcesz, aby żelazo w wodzie miało nadal wpływ na Twoje zdrowie? Skontaktuj się z naszym sklepem.

Komentarze do wpisu (2)

1 lipca 2023

Dzień dobry. Odebrałam wyniki badań fizyko-chemiczmych wody stężenie manganu wynosi 52 a stężenie żelaza 1800. Nie wiem jaki filtr mam zastosować. Proszę o radę. Dziękuję, pozdrawiam

7 lipca 2023

Pani Weroniko, aby dobrać odpowiednią metodę odżelaziania i odmanganiania wody potrzebujemy jeszcze kilku informacji: - jaka jest ilość osób korzystających z wody? - jaką wydajność ma pompa? - czy woda posiada zapach, jeśli tak to jaki (siarkowodorowy, metaliczny)? - czy wynik badania obejmuje także inne parametry wody, takie jak jon amonowy, pH, twardość, utlenialność? Usuwanie żelaza i manganu z wody, to najbardziej złożony proces uzdatniania, dlatego trzeba podejść do tego kompleksowo. Prosimy przesłać wynik badania na naszego maila: sklep@filtrdodomu.pl - postaramy się pomóc :)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Telefon:

505 124 123

sklep@filtrdodomu.pl

więcej więcej
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl