Blog kategorie
Chętnie wybierane przez naszych Klientów
Wkład sznurkowy Supreme 10"
Wkład sznurkowy Supreme 10"

8,00 zł

szt.
Wkład sznurkowy 10" Slim
Wkład sznurkowy 10" Slim

4,00 zł

szt.
Lampa UV do wody TMA D4
Lampa UV do wody TMA D4

1 000,00 zł

Cena regularna:

1 115,00 zł

Najniższa cena: 1 028,00 zł
szt.
Kompaktowy filtr odwróconej osmozy IQ500
Kompaktowy filtr odwróconej osmozy IQ500

2 499,00 zł

szt.
Lampa UV do wody TMA D6-S
Lampa UV do wody TMA D6-S

1 925,00 zł

Cena regularna:

2 110,00 zł

Najniższa cena: 1 925,00 zł
szt.
ALABAMA 44 Czarny Metalic Blue Water - Bateria kuchenna trójdrożna
ALABAMA 44 Czarny Metalic Blue Water - Bateria kuchenna trójdrożna

1 060,00 zł

Cena regularna:

1 322,00 zł

Najniższa cena: 1 060,00 zł
szt.
Membrana osmotyczna Berg
Membrana osmotyczna Berg

60,00 zł

szt.
System odwróconej osmozy Supreme RO8 Premium Line | 8-stopniowy filtr RO
System odwróconej osmozy Supreme RO8 Premium Line | 8-stopniowy filtr RO

1 085,00 zł

Cena regularna:

1 350,00 zł

Najniższa cena: 987,00 zł
szt.
Blog chmura tagów
Jaka woda do podlewania ogrodu jest odpowiednia? 0
Jaka woda do podlewania ogrodu jest odpowiednia?

Letni okres to czas upałów, które nie służą roślinom ogrodowym. Zdecydowanie rusza wtedy sezon na ogrodu. Jaka powinna być woda do podlewania ogrodu? Czy wodę z własnej studni można używać do nawadniania roślin ogrodowych bez ograniczeń? Woda studzienna może zawierać zanieczyszczenia. Zdarza się to dosyć często. Na które z nich należy uważać szczególnie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule. 

Woda do podlewania ogrodu ze studni - jakiej jest jakości? 

Do podlewania roślin ogrodowych chętnie wykorzystywana jest woda studzienna. Oczywista zaleta takiego rozwiązania to oszczędność. Wody do podlewania ogrodu ze studni kopanej, nie musi się wliczać do rozliczenia dot. ścieków. Podlewanie roślin i gleby po przełączeniu wody na hydrofor, jest więc dobrym pomysłem. Czy jednak są jakieś czynniki, które trzeba uwzględnić, decydując się na podlewanie ogrodu wodą studzienną? Zdecydowanie tak - to konieczność zweryfikowania jakości takiej wody. Dlaczego parametry wody do nawadniania ogrodu są takie istotne? Woda studzienna często jest zanieczyszczona żelazem i manganem.

Jaka powinna być woda do podlewania ogrodu?

Zużycie wody do podlewania ogrodu, to nie jedyna kwestia, jaka ma wpływ na ogólne koszty nawadniania. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę? Oczywiście, im lepszy zestaw zraszaczy zamontujesz na start, tym dłużej Ci on posłuży. Inwestujesz właśnie w jakościowy zestaw nawadniania do ogrodu? Zaawansowane systemy nawadniania wymagają właściwie oczyszczonej wody. Nie może ona zawierać żadnych cząstek stałych zanieczyszczeń.

Woda studzienna do nawadniania ogrodu z dużą ilością zanieczyszczeń ma zły wpływ na:

  1. System nawadniania
    Co się stanie, jeżeli do zraszaczy dostaną się zanieczyszczenia, np. osady czy drobiny wytrąconego żelaza? Niestety szybko się zapchają i maksymalna ilość wody nie już będzie mogła się z ich wydostać. Podlewanie działki zaawansowanym zestawem nawadniania ogrodu powinno odbywać się z użyciem oczyszczonej wstępnie wody. Tylko podlewanie roślin ogrodowych czystą wodą, zagwarantuje Ci poprawną pracę zestawu zraszaczy. W przeciwnym razie, podlewanie nie będzie skuteczne, a zraszacze przez zapchane dysze szybko ulegną awarii.
  2. Pompę wody do podlewania ogrodu
    Posiadasz studnię, z której woda spływa do instalacji pod wpływem grawitacji? W tej sytuacji pompa znajduje się poza studnią i warto zamontować przed nią filtr wstępny, np. Cintropur NW 32. Tego typu filtr narurowy zabezpieczy pompę wody do podlewania ogrodu. Filtracja wstępna zatrzymuje piasek, muł czy drobiny rdzy.
  3. Kostkę brukową i skalniaki
    Woda zawierająca dużą ilość żelaza i manganu ma rdzawy lub brunatny kolor.  Jak podlewając ogród taką wodą wygląda polewany nią chodnik z kostki? Sporo osób korzystających z wody zażelazionej, zgłasza problem z odbarwianiem się po niej chodników czy ścieżek. Te miejsca w ogrodzie, które są wyłożone kostką bądź kamieniem brudzą osady z żelaza. Ten sam problem występuje podczas podlewania roślin w tzw. skalniakach. Niedostatecznie dobra jakość wody powoduje, że rdzawe zacieki powstają także na kamykach z kompozycji skalnych.
  4. Rośliny ogrodowe
    Oczywiście, woda mocno zanieczyszczona żelazem jest niekorzystna także dla samych roślin. Jeśli występuje ono w niedużych ilościach jest neutralne, jako pierwiastek naturalnie występujący w glebie. Co więcej, niektóre odmiany roślin ogrodowych zaleca się wzmacniać nawozami z odpowiednią zawartością żelaza. Żelazo jest pierwiastkiem, który jest mocno absorbowany przez rośliny. Niestety w bardzo przekroczonych wartościach, żelazo szkodzi roślinom i kwiatom ogrodowym. Ważna jest też podaż tego pierwiastka roślinom. Właściwe odżywianie odbywa się poprzez glebę. Jeżeli norma żelaza jest znacznie przekroczona w wodzie do podlewania roślin, może to hamować procesy wzrostu. W wodzie z przekroczonym żelazem, często występuje też podwyższony mangan. Jakie ma to skutki dla kwiatów i roślin? Mangan podawany roślinom w wodzie z podlewania, blokuje przyswajanie wapnia z gleby przez rośliny. Wówczas kwiaty i krzewy, pomimo odpowiedniej temperatury i ziemi - podłoża, słabiej się rozwijają.

Wymienione obszary wskazują, jak ważna jest kwestia używania czystej wody w domu do podlewania ogrodu. Czy do podlewania roślin ogrodowych wykorzystuje się tylko wodę studzienną? A co z tak zwaną deszczówką i szarą wodą? Są to także ekonomiczne sposoby na podlewanie roślin ogrodowych, chętnie wykorzystywane w domach. Co trzeba wiedzieć o jakości wody z tych sposobów jej pozyskania?

Woda deszczowa do podlewania ogrodu ze zbiornika

Deszczówka to woda opadowa, która zbiera się na dachu i jest przechowywana w specjalnych zbiornikach. Jakie są plusy pod względem zużycia tej wody do podlewania ogrodu? Woda deszczowa jest bardzo dobra dla roślin, ponieważ jest wolna od zanieczyszczeń chemicznych. Należy jednak pamiętać, że deszczówka ma ograniczoną ilość minerałów, które są niezbędne roślinom do prawidłowego wzrostu. Dlatego też nie powinno się jej stosować jako jedynego źródła podlewania. Czy woda deszczowa jest całkowicie wolna od zanieczyszczeń? Niestety nie. Zanim w zbiorniku uzbiera się odpowiednia ilość wody, mija nieraz sporo czasu. Nie zawsze też takie zbiorniki posiadają odpowiednie zamknięcie. Często do zbiorników magazynujących deszczówkę dostają się zanieczyszczenia naturalne. Są to np. piasek, liście czy trawy, które mogą zapchać system nawadniania. Rozwiązaniem tej sytuacji jest montaż filtrów wstępnych do wody, które skutecznie zatrzymają cząsteczki stałe. Filtr wstępny zapobiega i w tym przypadku, przed przedostaniem się cząsteczek zanieczyszczeń do systemu zraszaczy.

Czy szara woda do podlewania ogrodu to dobry pomysł?

Szara woda to woda, to inaczej woda pochodzenia bytowego. Co to oznacza w praktyce? Tak zwana szara woda jest pozostałością po umyciu np. naczyń, prania lub kąpieli. Często jest ona wykorzystywana do podlewania ogrodów. Jest to kolejny oszczędny sposób pozyskania wody do nawadniania. Czy ma jedynie zalety? Szara woda może zawierać substancje chemiczne, które mogą szkodzić roślinom. Jak ponownie i z rozwagą użyć wody szarej? Szara woda do podlewania ogrodu jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli zastosuje się odpowiednie filtry wstępne. Filtracja mechaniczna jest absolutnym minimum, jeśli chodzi o wtórne wykorzystanie wody użytej wcześniej do mycia.

Co zbadać w wodzie do nawadniania ogrodu?

Jak podlewać ogród, wobec tego - właściwie? Zastanawiasz się, jaka woda do podlewania ogrodu będzie najlepsza? Warto zacząć od zbadania wody, której chcesz użyć. Gdzie możesz wykonać taką analizę składu wody ze studni? Badanie wody możesz zlecić bezpośrednio nam, zamawiając je na naszej stronie. Oferujemy kompleksowe przebadanie kilkunastu parametrów wody w jednym badaniu. Które z nich są najważniejsze pod względem sprawdzenia wody do podlewania ogrodu ze studni?

Chcąc zbadać wodę pod kątem użycia w systemie nawadniania, warto wybrać pakiet badań, który zawiera:

  • utlenialność
  • żelazo
  • mangan
  • pH

Te wskaźniki są kluczowe dla ustalenia stopnia zanieczyszczenia wody jaka do podlewania ogrodu ma być użytkowana. Zbadanie tych czterech parametrów pozwoli też ustalić potencjalne metody jej oczyszczania. Jakie więc uzdatniacze wody mogą dostarczać czystą wodę do systemu nawadniania? 

Woda do podlewania ogrodu - ile kosztuje jej uzdatnienie? 

Który typ filtra zastosować przed zestawem zraszaczy? W zależności od tego, jaką wodę chcesz uzdatnić dla celów nawadniania ogrodu, będzie to inne urządzenie. Masz naprawdę duże problemy z jakością wody? Przed pompą wody do podlewania ogrodu musi być najpewniej zamontowana duża stacja uzdatniająca. Jakie filtry wody wchodzą w jej skład?

  1. Filtr narurowy
    Najmniejszy koszt oczyszczenia wody do podlewania ogrodu to zamontowanie filtra wstępnego. Najlepiej wybrać w tym celu, któryś z modeli Cintropur - filtry tej marki mają dużą powierzchnię filtracyjną. Jest to ważny aspekt filtrów narurowych do filtrowania wody studziennej czy deszczowej. Taka woda może zawierać zanieczyszczenia mechaniczne, które wyłapie właśnie rękaw filtracyjny bądź wkład w korpusie narurowym. Filtr narurowy to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od modelu.
  2. Odżelaziacz
    Duża stacja odżelaziająca to wydajne rozwiązanie w przypadku dużego poziomu żelaza. Wyjątkowo zażelaziona woda szybko zapcha zwykły wkład piankowy w filtrze wstępnym. Tym bardziej, jeśli dotrze do systemu nawadniania - awaria gwarantowana. Co jest ważne przy doborze filtra odżelaziającego? Wydajność chwilowa zestawu zraszaczy, powinna odpowiadać wydajności odżelaziacza. Pompa wody do podlewania ogrodu musi zapewnić około 80l/min. wody, dla dobrej regeneracji uzdatniacza. Zastanawia Cię, ile kosztuje woda do podlewania ogrodu z odżelaziacza, czyli jaki jest koszt stacji? Najtańszy odżelaziacz wody ze studni do podlewania ogrodu, kupisz już za 3190 zł w naszym sklepie. To model Maxima Oxydizer 28. Trzeba pamiętać, że taki uzdatniacz zużyje kilkaset litrów na regenerację. Jest to konieczny proces dla oczyszczenia złoża, aby ponownie  miało właściwości uzdatniające.
  3. Filtr multifunkcyjny
    Stacja wielofunkcyjna to filtr, który jest stosowany do wody z wieloma zanieczyszczeniami. Jak nazwa wskazuje, filtr multifunkcyjny potrafi oczyścić wodę w zakresie kilku parametrów jednocześnie. Jest to możliwe dzięki specjalnemu złożu. Filtr wielofunkcyjny może być zastosowany samodzielnie jak i z odżelaziaczem. Daje to kilka wariantów instalacji. Filtry wielofunkcyjne, które cieszą się najlepszymi opiniami to uzdatniacze na głowicy Clack. Woda po takim filtrze będzie świetna także do użytku domowego.

Jaka woda do podlewania ogrodu będzie najlepsza? Podsumowanie

Czy to woda deszczowa do podlewania ogrodu będzie lepsza, od szarej wody do nawadniania? A może odwrotnie? Nowy zestaw zraszaczy z pewnością będzie działał sprawnie tylko dzięki oczyszczonej wodzie - niezależnie od jej pochodzenia. Woda deszczowa do podlewania ogrodu nadaje się równie dobrze co studzienna, pod warunkiem zweryfikowania jej jakości. Zestaw nawadniania ogrodu, który ma pracować na wodzie studziennej, niepozbawionej wcześniej żelaza szybko straci na żywotności. Niezależnie, ile wody do podlewania ogrodu zużywasz, warto przemyśleć montaż filtra wody. Zmniejszy to zdecydowanie awaryjność zestawu do nawadniania ogrodu, co finalnie obniży koszty jego użytkowania. Nie masz pewności, który filtr wody wybrać? Skonsultuj to z naszymi specjalistami uzdatniania wody. Wyślij swoje pytanie na maila: sklep@filtrdodomu.pl Z pewnością otrzymasz merytoryczną odpowiedź. 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Telefon:

505 124 123

sklep@filtrdodomu.pl

więcej więcej
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl