Blog kategorie
Chętnie wybierane przez naszych Klientów
Lampa UV do wody TMA D4
Lampa UV do wody TMA D4

999,00 zł

Cena regularna:

1 115,00 zł

Najniższa cena: 1 000,00 zł
szt.
Jonizator wody alkalicznej wkład liniowy Biocera
Jonizator wody alkalicznej wkład liniowy Biocera

250,00 zł

Cena regularna:

275,00 zł

Najniższa cena: 220,00 zł
szt.
Filtr wody pod zlew Aquaphor ECO H Pro
Filtr wody pod zlew Aquaphor ECO H Pro

589,00 zł

szt.
Zmiękczacz wody EcoWater Comfort 400
Zmiękczacz wody EcoWater Comfort 400

4 899,00 zł

Cena regularna:

5 237,00 zł

Najniższa cena: 4 710,00 zł
szt.
Blok węglowy BB20" Big Blue
Blok węglowy BB20" Big Blue

75,00 zł

szt.
Mineralizator Wody Supreme
Mineralizator Wody Supreme

12,00 zł

szt.
Blog chmura tagów
Na czym polega odżelazianie wody? 1
Na czym polega odżelazianie wody?

Czy rdzawe zacieki i osady na armaturze łazienkowej są Ci znane? Najpewniej masz do czynienia z zażelzioną wodą w swoim domu. Co to oznacza w praktyce? Gdy stężenie żelaza w wodzie jest zbyt duże, w kranie płynie brunatna woda, która pozostawia osady. Taka sytuacja jest niekorzystna nie tylko dla wyposażenia łazienki, ale także sprzętów AGD. Korzystanie i spożywanie z wody z żelazem ma negatywny skutek także dla zdrowia. Jak uchronić się przed skutkami dużej ilości żelaza w wodzie? Jakie normy dla żelaza w wodzie obowiązują obecnie w Polsce? Dowiesz się tych informacji z tego artykułu. Podpowiemy w nim także, jakie rozwiązania warto zastosować w konkretnych przypadkach. Czytaj dalej, a poznasz sprawdzone metody filtracji wody z podwyższoną zawartością żelaza i manganu.

Jakie są normy żelaza w wodzie? 

Żelazo jako związek występuje niemal we wszystkich rodzajach wód. Kluczowym dla zdatności wody do użytku jest poziom związków żelaza w wodzie. Jaka jest norma żelaza w wodzie? Jaka ilość związków żelaza w wodzie jest jeszcze bezpieczna dla ludzi? Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia optymalna zawartość żelaza w wodzie wynosi 0,2 mg Fe/l. Ta wartość musi być zachowana szczególnie w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jak to wygląda w praktyce? Czy wody w Polsce ta norma żelaza w wodzie zazwyczaj jest utrzymywana? W przypadku wody wodociągowej oczywiście tak. Niestety większość wód pochodzących z własnych ujęć ma normy żelaza przekroczone. Kiedy woda ma przekroczoną normę żelaza, ma metaliczny zapach, a jej barwa jest żółta lub pomarańczowa. 

Jakie są sposoby na usuwanie żelaza z wody?

Dlaczego w przypadku wód powierzchniowych i podziemnych, bardzo często wykazuje się znacznie przekroczone stężenie żelaza? Wynika to z prostego faktu, obecności złóż żelaza w glebie. Z tym problemem nie mają do czynienia osoby korzystające z wody sieciowej. Chcesz korzystać z wody z własnej studni? Weź pod uwagę, że bardzo często trzeba zmierzyć się z problemem przekroczonej normy żelaza w wodzie. W przypadku kopania własnej studni trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem urządzeń do uzdatniania zażelazionej wody. Czy odżelazianie wody to prosta technologia? Na czym polega odżelazianie wody? Uzdatniając wodę z żelazem, często łączy się kilka procesów w jednym. Odżelazianie wody jest trudnym procesem do przeprowadzenia, ale nie niemożliwym. Odpowiednie metody odżelaziania wody pomoże Ci wybrać tylko specjalista uzdatniania wody z odpowiednim doświadczeniem. Jakie są najczęściej wykorzystywane metody odżelaziania wody? Aby oczyścić wodę z występującego w niej nadmiaru żelaza, korzysta się z:

  1. napowietrzania wody
  2. sedymentacji
  3. koagulacji
  4. filtracji

Ostateczny wybór metody uzdatniania wody z żelazem zależy od kilku czynników. Co powinno zawierać badanie wody, które pomoże ustalić skuteczną metodę odżelaziania wody? Jeśli zauważasz rdzawy kolor wody, koniecznie oprócz żelaza zbadaj także pH wody oraz jej utlenialność. Wynik takiej analizy pomoże przewidzieć, jak zachowa się żelazo w wodzie, poddane konkretnym procesom, np. utlenianiu. Czy aby pozbyć się żelaza z wody, wystarczy zwykła filtracja z użyciem wkładów sznurkowych? Przy dużym stężeniu żelaza w wodzie filtry na wkłady są mało wydajne i nieskuteczne. Co zatem zrobić, by pozbyć się związków żelaza z wody skutecznie?

Skuteczne odżelazianie wody z napowietrzaniem

Uzdatnianie wody z dużą zawartością żelaza przeprowadza się z pomocą odżelaziaczy wody. Odżelazianie wody jest przeprowadzane na złożu odżelaziającym. W tego typu uzdatniaczach wody złoże jest regenerowane wodą lub czynnikiem chemicznym. Każdorazowo dobór odżelaziacza warto poprzedzić konsultacją ze specjalistą. Są sytuacje, kiedy wyłącznie odżelaziacz nie wystarczy. Często się zdarza, że proces uzdatniania wody należy rozpocząć od napowietrzania wody. Jak przeprowadzić napowietrzanie wody z żelazem? Robi się to za pomocą zwężki na hydroforze ocynkowanym. Ten konkretny rodzaj hydroforu jest tutaj kluczowy. Taka procedura pozwala wytrącić żelazo z formy rozpuszczonej w wodzie do formy nierozpuszczonej. Dopiero po tym etapie można zastosować kolejne metody uzdatniania wody.

Jakie są etapy odżelaziania wody w domu?

Usuwanie żelaza z wody przebiega etapowo. Najpierw przeprowadzane jest wstępne napowietrzanie wykonywane za pomocą specjalnej zwężki. Jak to przebiega? Zwężka wytwarza podciśnienie i dzięki temu jest zasysane powietrze z zewnątrz do instalacji. W ten sposób do wody dostarczany jest tlen. Warto co jakiś czas kontrolować stan zwężki i systematycznie ją czyścić. Jak to zrobić w przypadku dużych stężeń żelaza? Czy są sposoby, aby usprawnić proces wytrącania się żelaza? Wodę do hydroforu wprowadza się za pomocą specjalnej dyszy — rury perforowanej z otworami. Woda ma wówczas jeszcze większy kontakt z powietrzem (efekt prysznica). Na tym etapie dochodzi do częściowego utleniania żelaza i wytrącenia wstępnych ilości tego związku. Woda wpływa do kolumny odżelaziajacej, gdzie następuje intensyfikacja procesu odżelaziania.

Uzdatnianie wody z żelazem

Utlenianie jest bardzo ważne w procesie uzdatniania wody z żelazem. Pomaga wytrącić z wody żelazo. Wcześniejsze napowietrzanie wody konwertuje żelazo do łatwo usuwalnej formy (trzeci stopień utlenienia). Nierozpuszczalna postać żelaza jest łatwiejsza do usunięcia. Z tego powodu odżelazianie wody ze studni głębinowej jest podzielone na trzy etapy:

  1. Utlenianie zachodzi po kontakcie wody z powietrzem lub substancją chemiczną (nadmanganian potasu). Jego efektem jest otrzymanie żelaza w formie nierozpuszczonej, czyli wytrąconych cząsteczek.
  2. Osadzanie się żelaza odbywa się, gdy cząsteczki wytrąconego żelaza docierają do złoża w odżelaziaczu. Na nim się zatrzymują, a do instalacji w domu trafia już czysta woda. To najważniejszy moment procesu odżelaziania wody ze studni. Złoże odżelaziające ostatecznie oddziela związki żelaza od wody, w jakiej się znajdowały.
  3. Wypłukiwanie drobin żelaza ma miejsce na finalnym etapie pracy odżelaziacza. Wytrącone w formie osadu żelazo pozostaje na złożu. Następnie musi zostać z niego wypłukane, aby złoże zachowało zdolności uzdatniania. Uzdatniacz zmusi w tym celu przejść regenerację. Zachodzi ona z pomocą chemicznego środka do regeneracji lub wody. Odżelaziacze wody dostępne w naszym sklepie są ekologiczne. Regenerantem używanym do ich płukania jest wyłącznie woda. Jest to także ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ nie potrzeba dokupywać dodatkowych środków eksploatacyjnych w postaci chemii. 

Jak często powinno się regenerować złoże? Częstotliwość zależy od zawartości żelaza w wodzie. Im bardziej przekroczona norma żelaza w wodzie, tym płukanie złoża powinno się przeprowadzać częściej.

Jakie filtry do usuwania żelaza?

Najbardziej sprawdzonymi filtrami do odżelaziania wody ze studni są odżelaziacze Oxydizer PRO Maxima. Kolumna takiego Oxydizera jest wypełniona złożem Birm, które katalizuje proces utleniania. Birm wyłapuje cząsteczki zanieczyszczeń i odfiltrowywuje je z wody. Co ważne, odżelaziacze z serii Maxima Oxydizer PRO potrafią usuwać także mangan. Występowanie w wodzie ze studni jednocześnie managanu i żelaza jest częstym zjawiskiem. Na szczęście możesz pozbyć się tego problemu jednym urządzeniem. W takim przypadku wybierz odżelaziacz na złożu Birm. Dlaczego zastosowanie Oxydizera jest najlepszym sposobem na usunięcie żelaza? Te urządzenia mają najwyższą skuteczność w odżelazianiu wody ze studni głębinowe, spośród dostępnych na rynku. Do regeneracji złoża nie są wymagane żadne chemiczne odczynniki a jedynie woda, która jest kierowana przeciwprądowo. Regeneracja przeciprądowa złoża jest bardziej efektywna.

Na czym polega odżelazianie wody ze studni głębinowej?

Co w sytuacji, gdy w Twojej wodzie jest przekroczona nie tylko norma żelaza? Odżelazianiu wody ze studni głębinowej często towarzyszą inne procesy uzdatniania. Na czym polega odżelazianie wody, w której dodatkowo są bakterie i wysoka twardość? Wówczas wskazane jest wieloetapowe uzdatnianie wody. Po odżelaziaczu warto zainstalować zmiękczacz wody dla usunięcia jonów twardości powodujących kamień. Podwyższona twardość wody jest powodem powstawania białych, trudnych do usunięcia osadów. Zmiękczacze wody stosowane za odżelaziaczami są rozwiązaniem problemu z dużą twardością wody studziennej. W Twojej wodzie oprócz przekroczonej normy żelaza badanie wykazało także bakterie?

Jak pozbyć się z wody mikroorganizmów? Musisz zastosować po odżelazianiu dezynfekcję promieniami UV. Urządzenia dedykowane do tego procesu to lampy bakteriobójcze. Sterylizatory wody są stosowane zawsze jako ostatni etap uzdatniania wody studziennej. Najpierw należy zredukować zawartość żelaza w wodzie. Po to, by bakterie nie mogły schować się za drobinami zanieczyszczeń przed promieniami UV. Bakterie i wirusy to mikroorganizmy, które bardzo często występują w wodzie z własnego ujęcia. Równie często, co przekroczona norma żelaza. Chcesz skutecznie przeprowadzić redukcję zawartości żelaza w wodzie i pozbyć się mikroorganizmów? Skontaktuj się z naszymi specjalistami. Odpowiedniego doboru złoża i samego urządzenia do odżelaziania wody ze studni głębinowej trudno dokonać samodzielnie.

Na czym polega odżelazianie wody? Podsumowanie

Na czym polega i jak przeprowadzić odżelazianie wody zer studni głębinowej? Odżelaziacz jest urządzeniem, które służy do uzdatniania wody. To najbardziej skuteczne urządzenie do wody z przekroczoną normą żelaza. Odżelaziacze, które oferujemy to jednokolumnowe filtry z głowicą sterującą. Kiedy warto zamontować odżelaziacz wody? Odżelazianie wody jest wskazane zawsze gdy, zawartość żelaza w wodzie jest podwyższona. Norma żelaza, jaka jest dopuszczalna to 0,2 mg Fe/l. Analiza składu wody w Twoim domy wykazała podwyższoną zawartość żelaza w wodzie? Konieczne będzie przeprowadzenie wtedy odżelaziania wody ze studni głębinowej. Woda z dużą zawartością żelaza jest niezdrowa oraz może uszkodzić nie tylko zdrowie, ale i instalacje. Żelazo wytrąca się z wody i osadza w domowej instalacji wodnej. Taka sytuacja zwiększa ryzyko wystąpienia awarii.

Przekroczona norma żelaza w wodzie. Co dalej?

Analiza składu wody w Twoim domy wykazała podwyższoną zawartość żelaza w wodzie? Konieczne będzie przeprowadzenie wtedy odżelaziania wody ze studni głębinowej. Woda z dużą zawartością żelaza jest niezdrowa oraz może uszkodzić nie tylko zdrowie, ale i instalacje. Żelazo wytrąca się z wody i osadza w domowej instalacji wodnej. Taka sytuacja zwiększa ryzyko wystąpienia awarii. Od czego zacząć odżelazianie wody? Jeśli obserwujesz rdzawe zacieki w łazience, koniecznie wykonaj analizę wody. Dopiero po takiej weryfikacji można właściwie wybrać odżelaziacz i rodzaj złoża. Chcesz mieć pewność, że Twój wybór uzdatniacza jest właściwy? Wyślij do nas wynik swojego badania wody. Uzyskasz pomoc specjalistów w wyborze urządzeń do uzdatniania wody. Potrzebujesz większego urządzenia do użytku przemysłowego? Odżelaziacze z oferty naszego sklepu bardzo dobrze nadają się także do uzdatniania wody w instalacjach przemysłowych. Obiekty usługowe czy placówki publiczne, w których przekroczona jest norma żelaza również powinny przeprowadzić odżelazianie wody. Nasze filtry wody potrafią uzdatnić wodę w warunkach domowych, a także przemysłowych. Wyślij swoje zapytanie na maila: sklep@filtrdodomu.pl i opisz znam swój problem z wodą. 

 

Komentarze do wpisu (1)

22 października 2023

Interesuje mnie odpowiednie urządzenie do uzdatnienia wody ze studni Twardość 8 dH, TDS 192 pH 6.56 Zawartość Mn 0.956 mg/l Zawartość Fe 13 mg/l Mój numer telefonu 691 414 712 e-mail 0-700-sylwia@wp.pl

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Telefon:

505 124 123

sklep@filtrdodomu.pl

więcej więcej
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl