Blog kategorie
Chętnie wybierane przez naszych Klientów
Wkład sznurkowy Supreme 10"
Wkład sznurkowy Supreme 10"

8,00 zł

szt.
Wkład sznurkowy 10" Slim
Wkład sznurkowy 10" Slim

4,00 zł

szt.
Lampa UV do wody TMA D4
Lampa UV do wody TMA D4

1 000,00 zł

Cena regularna:

1 115,00 zł

Najniższa cena: 1 028,00 zł
szt.
Kompaktowy filtr odwróconej osmozy IQ500
Kompaktowy filtr odwróconej osmozy IQ500

2 499,00 zł

szt.
Membrana osmotyczna Berg
Membrana osmotyczna Berg

60,00 zł

szt.
Lampa UV do wody TMA D6-S
Lampa UV do wody TMA D6-S

1 925,00 zł

Cena regularna:

2 110,00 zł

Najniższa cena: 1 925,00 zł
szt.
ALABAMA 44 Czarny Metalic Blue Water - Bateria kuchenna trójdrożna
ALABAMA 44 Czarny Metalic Blue Water - Bateria kuchenna trójdrożna

1 060,00 zł

Cena regularna:

1 322,00 zł

Najniższa cena: 1 060,00 zł
szt.
System odwróconej osmozy Supreme RO8 Premium Line | 8-stopniowy filtr RO
System odwróconej osmozy Supreme RO8 Premium Line | 8-stopniowy filtr RO

1 085,00 zł

Cena regularna:

1 350,00 zł

Najniższa cena: 987,00 zł
szt.
Blog chmura tagów
Jak przebiega regeneracja zmiękczacza wody? 2
Ile trwa regeneracja zmiękczacza wody?

Ile trwa regeneracja żywicy jonowymiennej?

W temacie uzdatniania wody, pojawia się termin regeneracji. Co to jest regeneracja stacji uzdatniania wody? Dokładnie, chodzi o regenerację złoża, które pracuje w filtrze wody. Najczęściej zapytanie o regenerację dotyczy filtra zmiękczającego. W zmiękczaczu pracuje złoże jonowymienne, którego zadaniem jest usuwanie jonów twardości: wapnia i magnezu. Jest to najbardziej popularne urządzenie do uzdatniania wody. Powodem jest właśnie twardość wody, bardzo często występująca w kranach Polaków. Regeneracja złoża jest więc procesem towarzyszącym zmiękczaniu wody, z którego specyfiką warto się zapoznać. Tym bardziej, że sposób regeneracji złoża w stacji uzdatniania wody, przekłada się bezpośrednio na koszty eksploatacji. 

Na czym polega regeneracja złoża filtracyjnego?

Zastanawia Cię, jak się odbywa regeneracja złoża filtracyjnego? To proces chemiczny, bez którego zmiękczacz nie mógłby działać przez dłuższy czas. W procesie samego zmiękczania zachodzi wymiana jonów wapnia i magnezu, powodujących twardość, na jony sodu. Wraz z upływem czasu, złoże jonowymienne absorbuje twardość i zaczyna w nim brakować neutralnych jonów sodu. I tutaj zaczyna się rola solanki, bogatej w jony sodu, która zostaje wytworzona ze specjalnej soli. Jony twardości, które zgromadziły się w złożu, podlegają wymianie na jony sodu. Co dzieje się z nimi dalej? Przy montażu zmiękczacza wymagany jest odpływ do kanalizacji. Właśnie dlatego, żeby umożliwić tzw. odrzut do kanalizacji popłuczyn po regeneracji. Po tym procesie regeneracji złoża filtracyjnego, jest ono gotowe do dalszej pracy. Więcej, o samej specyfice pracy filtra zmiękczającego przeczytasz w artykule pt.: Jak działa zmiękczacz wody?

regeneracja złoża jonowymiennego

Tak wygląda wstępne omówienie specyfiki regeneracji złoża żywicznego. Warto teraz poznać różne odmiany tego procesu. Dlaczego? Ponieważ, można spotkać dodatkowe określenia. Różne rodzaje regeneracji, są związane z momentem, w którym proces ten się zaczyna. Są to: czasowe sterowanie regeneracją, objętościowe lub objętościowo-logiczne. Spotykana fraza, to również regeneracja przeciwprądowa. Czym charakteryzują się te różne typy regeneracji złoża zmiękczacza? Wyjaśnimy to poniżej. 

Jak długo trwa regeneracja złoża w stacji uzdatniania wody?

Zastanawiasz się, ile trwa regeneracja zmiękczacza? Odpowiedź jest prosta. W zależności od modelu, Od kilkudziesięciu minut, do dwóch godzin. Właśnie tyle czasu potrzebuje urządzenie, do pełnej regeneracji złoża jonowymiennego. Najlepiej ustawić start regeneracji złoża filtracyjnego na godziny, w których nie będziemy korzystać z wody. Jest jeszcze jedna kwestia, która budzi ciekawość, jeśli chodzi o czas trwania procesu regeneracji. Częstym pytaniem jest: czy podczas regeneracji złoża zmiękczacza, nie można korzystać z wody w domu? Odpowiedź brzmi: można, ale będzie lecieć z kranu twarda woda. Podczas regeneracji złoża w stacji uzdatniania wody, dopływ nie zostaje całkowicie odcięty. Woda omija wtedy zmiękczacz i trafia do instalacji nieuzdatniona. Z tego powodu, gdy programuje się głowicę zmiękczacza, ustawia się cykl regeneracyjny na późne godziny nocne. Wszystko po to, aby zminimalizować konieczność użycia twardej wody i wpuszczenia jej do instalacji i urządzeń.

Regeneracja czasowa - co ile dni?

Czym jest regeneracja określana jako czasowa? Jak wskazuje jej nazwa, zachodzi w równych odstępach czasu. Można ustawić określony dzień i godzinę, np. 2 w nocy, co 7 dni - zawsze w niedzielę. Urządzenie będzie zawsze wprowadzane w regenerację o tej porze, według ustawień na głowicy. Przy czym, regeneracja zachodzi niezależnie od potrzeby urządzenia. Priorytetem są właśnie ustawienia czasowe. Jak łatwo się domyślić, jest to mało ekonomiczny wariant. Nie zostaje bowiem uwzględnione rzeczywiste zużycie złoża. A sytuacje są różne. W jednym tygodniu zużycie wody bywa mniejsze, np. ze względu na wyjazd domowników. Innym razem odwiedzają nas goście na kilka dni, co zwiększa zapotrzebowanie na miękką wodę. Natomiast, urządzenie przeprowadzające regenerację czasową, potraktuje te sytuacje identycznie. Główna cecha tej regeneracji złoża filtracyjnego, jest poniekąd jej wadą. W ten sposób działają najtańsze zmiękczacze lub wyposażone w głowice starego typu.

Regeneracja objętościowa 

Co w przypadku regeneracji złoża zmiękczacza, określanej objętościową? Proces płukania złoża zachodzi zgodnie z faktycznym zapotrzebowaniem. To oznacza, że sygnałem dla urządzenia jest wyczerpywanie się potencjału złoża. W momencie, gdy zdolności jonowymienne żywicy się kończą, następuje proces regeneracji złoża w stacji uzdatniania wody. Skąd filtr zmiękczający o tym wie? Sygnałem dla zmiękczacza, jest przekroczenie określonej ilości wody surowej, która przez niego przepłynie. O tym, jaka to będzie liczba, decydują parametry wody i ilość złoża, które zostało dobrane. Nie wprowadza się tej ilości ręcznie w ustawieniach. Na głowicy programujemy pozostałe dane. W zależności od jej modelu są to: jakościowe parametry wody, dawki soli, tryb płukania, pojemność jonowymienna. Jaka jest główna różnica, pomiędzy tym rodzajem regeneracji a regeneracją czasową opisaną powyżej? Na korzyść objętościowej regeneracji filtra do wody, przemawia to, że zmiękczacz nigdy nie wykona jej niepotrzebnie.

Regeneracja objętościowo-logiczna

Objętościowo-logiczna regeneracja żywicy jonowymiennej, to najbardziej oszczędny tryb. Inne określenie tego samego procesu to regeneracja objętościowo-proporcjonalna. Co odróżnia ją od poprzednich? Jak się odbywa takie płukanie złoża? Tutaj liczy się średnie dzienne zużycie wody. Wyliczyć je potrafią nowoczesne, kompaktowe zmiękczacze wody. Do takiej regeneracji nie jest zużywana maksymalna ilość wody i soli, jak w dwóch poprzednich. Urządzenie nie czeka do ostatniego momentu wyczerpania się złoża. Dlatego, jest to ekonomiczny tryb, który nie generuje dużych kosztów eksploatacyjnych. Proces jest uruchamiany nieco wcześniej. Odpowiedni moment ustala samo urządzenie, które niejako "uczy się" zachowań domowników. Na podstawie średniego zużycia wody wylicza, dla jakich dni trzeba dostarczyć jej więcej. To najnowsze rozwiązanie posiadają wszystkie zmiękczacze z naszej oferty: EcoWater, Erie oraz Aquaphor. Pełen zakres ustawień regeneracji złoża jonowymiennego mają także zmiękczacze Clack.

Regeneracja przeciwprądowa - jak się odbywa?

To określenie oznacza, że roztwór solanki podawany jest z dołu do góry. Przeciwprądowo, czyli w kierunku przeciwnym do wpadania wody do urządzenia. Regeneracja złoża jonowymiennego, zaczyna się od dołu, gdzie żywica jest najmniej zanieczyszczona. Im wyżej dociera roztwór solanki, tym bardziej zużyte warstwy złoża regeneruje. Ten rodzaj regeneracji żywicy jonowymiennej, inaczej nazywany up-flow, posiadają nowoczesne zmiękczacze. Jest to sposób działania filtra zmiękczającego, który obniża koszty eksploatacyjne:

  • zwiększa wydajność złoża
  • obniża zużycie wody i soli
  • zmniejsza ilość popłuczyn
  • proces zachodzi proporcjonalnie

Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza

Wchodząc w temat kosztów eksploatacyjnych, można przyjąć proste założenie. Brzmi ono: im wyższe zużycie wody, tym częściej zachodzi regeneracja. To pociąga za sobą zużycie soli i wody. Jeśli chodzi o złoże zmiękczające, takie jak Dowex, Lewatit czy Purolite - jest to inwestycja jednorazowa. Dlaczego? Prawidłowo dobrane złoże jonowymienne, pracuje nawet kilkadziesiąt lat. Poniżej prześledzimy szczegółowo, od których czynników zależy zużycie surowców, podczas regeneracji filtra żywicznego.

Ile soli zużywa regeneracja złoża filtracyjnego?

Proces regeneracji filtra żywicznego może się uruchamiać automatycznie. Tak działają nowoczesne zmiękczacze wody. Użytkownik takiego filtra musi pamiętać tylko, o dosypywaniu soli do zbiornika. Jej zużycie zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj głowicy, przekładający się na jej ekonomiczność. Również twardość wody i zapotrzebowanie na nią to kwestie mające wpływ na zużycie soli. Im wyższa twardość wody i większy jej pobór, tym regeneracja filtra wody będzie zachodzić częściej. To dlatego, że urządzenie odnotuje większe zapotrzebowanie na zmiękczoną wodę. Chcąc ją dostarczać na bieżąco, będzie częściej wchodzić w regenerację. Najlepiej przedstawi to przykład, obrazujący zużycie soli do regeneracji złoża zmiękczacza, przy znacznej twardości.

Załóżmy, że w domu jednorodzinnym, dla 4 domowników zainstalowano zmiękczacz EcoWater Comfort 300. Zadaniem filtra jest usuwanie twardości wynoszącej 20 stopni niemieckich. W tym wypadku, 25 kg soli powinno wystarczyć na 3 miesiące. To tylko jeden worek soli potrzebnej do regeneracji złoża zmiękczacza, na kwartał, dla 4-osobowej rodziny. To niewiele, w porównaniu do dużego zużycia soli, potrzebnej do regeneracji żywicy jonowymiennej w chińskich zmiękczaczach. Te najtańsze filtry zmiękczające, mają tzw. ukryte koszty właśnie w znacznym zużyciu materiałów eksploatacyjnych. Bez względu na posiadany model zmiękczacza, poziom soli w zbiorniku warto sprawdzać średnio raz w miesiącu. Chyba, że użytkujemy zmiękczacz, który sam powiadamia o kończącej się soli. Tak jest w przypadku modeli z serii eVOLUTION od EcoWater i IQsoft od Erie Water Treatment. Są do nich dedykowane aplikacje, które łączą się z modułem WiFi w tych urządzeniach. Więcej o zmiękczaczach z tą funkcją przeczytasz w w artykule, pt.: Czy warto kupić zmiękczacz wody z WiFi?


Ile wody zużywa regeneracja złoża i od czego to zależy

Kolejnym zasobem, który jest zużywany przy regeneracji filtra żywicznego jest oczywiście woda. Jakie jest jej zużycie? Ogólna odpowiedź brzmi znowu: to zależy. Przede wszystkim od wymienionych wyżej zmiennych i samego modelu filtra zmiękczającego. Można założyć, pewne uśrednienie dla domu jednorodzinnego. Należy się spodziewać, że zużycie wody na regenerację złoża mieści się w przedziale 70-100 litrów. Rozważając konkretny model zmiękczacza, należy poszukać tego parametru w specyfikacji technicznej. Filtr zmiękczający EcoWater eVOLUTION 300 Boost, zużyje do regeneracji złoża jonowymiennego maksymalnie 70 litrów wody.

Większy model zmiękczacza eVOLUTION 400 z tej samej serii, będzie zużywał maksymalnie 96 litrów wody na regenerację. Jest o urządzenie równie wydajne dla domu jednorodzinnego, ale już z większymi możliwościami. Ten filtr będzie skutecznie uzdatniać wodę nawet przy 5 domownikach. Zużycie soli jest proporcjonalne do mocy urządzenia i zapotrzebowania na miękką wodę. Ogólną zależność pokazuje porównanie tych dwóch modeli zmiękczaczy. W kwestii wody po regeneracji spotykamy się z pytaniem, czy jest ona słona? Warto w tym miejscu wyjaśnić, że proces regeneracji złoża nie zmienia smaku wody. Jedynie jej skład chemiczny ulega zmianie - co jest celem samym, w sobie. 

Regeneracja odżelaziacza i filtra multifunkcyjnego

Warto jeszcze wspomnieć o innych filtrach wchodzących w regenerację. Odżelaziacze również pracują na złożu, które wymaga tego procesu. Z tym, że regeneracja złoża filtracyjnego w odżelaziaczu nie jest przeprowadzana za pomocą solanki. Regeneracja filtra do wody z zawartością żelaza, odbywa się dzięki płukaniu zwykłą wodą. Zachodzi w trybie czasowym, opisanym wyżej. Wynika to z faktu, że sam proces odżelaziania zależy od wielu zmiennych.

Jak się odbywa regeneracja złoża filtracyjnego, o właściwościach wielofunkcyjnych? W multifunkcyjnych filtrach, płukanie żywicy przebiega identycznie jak regeneracja złoża zmiękczacza. Oznacza to, że służy do tego solanka. Różnice są na polu zużycia surowców eksploatacyjnych. Jest to wynikiem ilości związków, które ma za zadanie usunąć takie złoże. Wobec tego, zużycie soli i wody do regeneracji może być większe niż przy zmiękczaczu wody. 

Regeneracja filtra do wody - podsumowanie

Reasumując, zapoznanie się z procesem regeneracji jest istotne dla lepszego zrozumienia działania zmiękczacza wody. Regeneracja złoża zmiękczacza, w trybie objętościowo-logicznym jest warta uwagi, gdy szukamy urządzenia. Jak się odbywa taka regeneracja i jakie korzyści przynosi, opisaliśmy powyżej. Wybierając filtr, który ją posiada zyskuje się pewność oszczędnego trybu pracy. Warto przypomnieć na koniec, że kupując najtańszy, chiński zmiękczacz, trzeba się liczyć z ukrytymi kosztami. Tylko zmiękczacze uznanych producentów filtrów wody, mają najniższe koszty eksploatacyjne. Zmiękczacze EcoWater i IQsoft posiadają oszczędny tryb pracy. Dobrym stosunkiem ceny do jakości wykazują się filtry zmiękczające Maxima Eco i Aquaphor, np. model A800. Wszystkie wymienione serie, są modelami kompaktowymi, w których regeneracja złoża jonowymiennego zachodzi automatycznie. Można oczywiście wprowadzić filtr wody w ten proces natychmiastowo, tzw. wymuszoną regenerację, według indywidualnych potrzeb.

Chcesz mieć pełen zakres możliwości zarządzania regeneracją złoża, w stacji uzdatniania wody? Wybierz filtr, który to posiada. Skontaktuj się z nami i prześlij wyniki badania wody na adres: sklep@filtrdodomu.pl. Pomożemy Ci dobrać najlepszy zmiękczacz do Twoich potrzeb. 

Komentarze do wpisu (2)

10 marca 2022

jak odczytać na panelu ilośc dokonanych płukań

21 marca 2022

Panie Marku, jaki model urządzenia Pan posiada?

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Telefon:

505 124 123

sklep@filtrdodomu.pl

więcej więcej
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl