Membrany kapilarne do filtrów wody
Membrany kapilarne są jednym z rodzajów membran używanych w filtrach wody. W jaki sposób taka membrana filtruje wodę? Membrany kapilarne charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością filtracji. Z tego powodu filtry kapilarne są chętnie wybierane do filtracji wody pitnej. Na czym polega filtracja kapilarna? Filtry ultrafiltracyjne z oryginalną membraną kapilarną cechuje przepływ cieczy w górę wbrew grawitacji i ciśnieniu hydrostatycznemu.
Do największych zalet filtracji kapilarnej należą:
-
łatwa obsługa filtrów kapilarnych
-
brak odrzutu wody do ścieku jak przy osmozie
-
duża dokładność filtracji wody na poziomie ultrafiltracji
-
usuwanie mikrobiologicznych zanieczyszczeń wody
-
zatrzymywanie bakterii, a pozostawianie cennych minerałów w wodzie
Membrany ultrafiltracyjne do systemów podzlewowych
Membrany filtracyjne tego typu pracują na zasadzie kapilarności, czyli zjawiska, które polega na przepływie wody przez mikroskopijne kanały o bardzo małej średnicy. Ultrafiltracja wody przebiega pod ciśnieniem ku górze, co pozwala uzyskać określone właściwości filtracyjne. Oryginalna membrana kapilarna zatrzymuje cząstki zanieczyszczeń, takie jak mikroorganizmy, mętność, chlor czy metale ciężkie. Nie przeprowadza natomiast demineralizacji wody, co pozwala zachować w niej magnez i wapń.
Cechy i zalety membrany kapilarnej do ultrafiltracji
Te membrany są używane w filtrach ultrafiltracyjnych do oczyszczania wody. Ich zaletą jest zdolność do precyzyjnego oddzielania zanieczyszczeń na podstawie wielkości cząsteczek oraz możliwość wykorzystania w różnych konfiguracjach filtracyjnych. Duża wytrzymałość membrany kapilarnej to obok jej właściwości filtracyjnych jedna z ważniejszych cech.
Zalety filtrów, które pracują na membranach ultrafiltracyjnych, to:
-
Kapilarność
Zjawiska kapilarne to inaczej zdolność cieczy do wypełniania mikroskopijnych kanałów, nawet pod działaniem przeciwnych sił, takich jak grawitacja. Membrany kapilarne wykorzystują tę właściwość, umożliwiając przepływ wody przez swoje mikroskopijne kanały. Dzięki temu osiąga się wyjątkowo wysoką dokładność filtracji. -
Selektywność
Membrany kapilarne mogą być zaprojektowane tak, aby były selektywne pod względem wielkości cząsteczek, które są w stanie przepuścić. Ograniczają przepływ większych zanieczyszczeń i cząstek, zatrzymując je, podczas gdy woda lub inne rozpuszczone substancje są wypierane przez mikroskopijne kanały. Membrana kapilarna filtruje zanieczyszczenia nie wyjaławiając zupełnie wody.
Membrany kapilarne znajdują szerokie zastosowanie. Są użytkowane w systemach uzdatniania wody w przemyśle czy laboratoriach. Filtry kapilarne są równie chętnie kupowane do mieszkań prywatnych. Z powodzeniem kapilarny system filtracyjny zastosujesz jako filtr do domu. Bez względu na miejsce zastosowanie, membrany ultrafiltracyjne są skutecznym narzędziem do oczyszczania wody, eliminującym z niej zanieczyszczenia i substancje niepożądane.
Membrana kapilarna czy osmoza?
Wybór między membraną kapilarną a odwróconą osmozą (RO) zależy głównie od konkretnych potrzeb, ponieważ obie technologie mają swoje zalety i ograniczenia. Membrany kapilarne gwarantują filtrację na poziomie 0,02 mikrona. Filtry kapilarne są ciekawą alternatywą dla systemów odwróconej osmozy, w przeciwieństwie do których nie wymagają podłączenia odrzutu strumienia wody do kanalizacji. To dobre rozwiązanie jeśli szukasz bardzo dokładnej filtracji, ale chcesz by w wodzie uzdatnionej przez Twój filtr pozostały zawarte w niej minerały takie jak wapń i magnez.
Potrzebujesz zaawansowanego, jak najdokładniejszego oczyszczania wody? Wybierz systemy, które mają w środku membrany osmotyczne. Jednak dla typowych zastosowań domowych, gdzie głównym problemem są większe zanieczyszczenia, membrany kapilarne mogą być zupełnie wystarczające. Ważne jest, aby dopasować technologię do konkretnych wymagań dotyczących czystości wody i rodzaju zanieczyszczeń, z którymi się borykasz. Każdy z filtrów wody do kuchni ma swoje zalety i ograniczenia, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór urządzenia do konkretnych potrzeb.