Blog kategorie
Chętnie wybierane przez naszych Klientów
System odwróconej osmozy Supreme RO8 Premium Line | 8-stopniowy filtr RO
System odwróconej osmozy Supreme RO8 Premium Line | 8-stopniowy filtr RO

987,00 zł

Cena regularna:

1 350,00 zł

Najniższa cena: 987,00 zł
szt.
Lampa UV do wody TMA D14
Lampa UV do wody TMA D14

3 205,00 zł

szt.
Wkład sznurkowy 10" Slim
Wkład sznurkowy 10" Slim

4,00 zł

szt.
System do nanofiltracji wody Nano Pad
System do nanofiltracji wody Nano Pad

1 430,00 zł

Cena regularna:

1 650,00 zł

Najniższa cena: 1 480,00 zł
szt.
Membrana Aquaphor RO-50S
Membrana Aquaphor RO-50S

189,00 zł

szt.
Blok węglowy BB20" Big Blue
Blok węglowy BB20" Big Blue

75,00 zł

szt.
Blok węglowy WWB 10" Slim
Blok węglowy WWB 10" Slim

10,00 zł

szt.
Blog chmura tagów
Jak uzdatniać wodę ze studni? 0
Jak uzdatniać wodę ze studni?

Oczyszczanie wody w studni to stosunkowo złożona kwestia. Woda z sieci jest objęta stałą kontrolą, której wykonywanie leży po stronie lokalnego dostawcy - wodociągów. Inaczej sprawa wygląda z wodą studzienną. Jej weryfikacja pod względem występowania bakterii czy późniejsze uzdatnianie wody w studni leży po stronie właściciela. Jak filtrować wodę ze studni, aby mieć dobre rezultaty? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Jak uzdatnić wodę ze studni?

Jak przygotować się do instalacji systemu uzdatniania wody ze studni? Kluczowe jest wybranie urządzeń dopasowanych do zapotrzebowania domowników. Przede wszystkim zaś, dobór przeprowadza się względem jakości samej wody. Uzdatnianie wody ze studni kopanej często wymaga wieloelementowej stacji uzdatniania wody. Jakich informacji potrzebujemy, aby pomóc wybrać Ci odpowiedni system uzdatniania wody ze studni? Oto lista wytycznych:

 1. Liczba domowników korzystających na co dzień z wody
 2. Zużycie wody w ujęciu miesięcznym lub kwartalnym
 3. Typ hydroforu - posiadasz ocynkowany czy przeponowy?
 4. Wydajność pompy - pompa ma to duże znaczenie dla wydajności uzdatniacza
 5. Ilość punktów poboru wody w domu: ilość łazienek / kranów
 6. Czy woda zmienia barwę po kontakcie z powietrzem?

Przygotuj dla nas powyższe informacje, a będziemy mogli pomóc Ci w oczyszczaniu wody w studni głębinowej. Uzdatnianie wody ze studni kopanej wymaga specjalistycznej konsultacji, która u nas jest bezpłatna. Chcesz się najpierw więcej dowiedzieć o samym procesie i kosztach uzdatniania wody ze studni? Czytaj dalej!

Uzdatnianie wody ze studni kopanej - kiedy jest konieczne?

Czy zawsze należy badać studnię pod względem jakości wody? Nie, jeśli chcesz jej używać tylko do mycia auta czy podlewania, a jej kolor jest prawidłowy. Kiedy trzeba zbadać i uzdatnić wodę ze studni? Zawsze, gdy ma być ona przeznaczona do spożycia i użytku domowego. Zwłaszcza, jeśli obserwujesz typowe objawy problemów z wodą studzienną. Objawami wskazującymi na konieczność uzdatniania wody ze studni są:

 • mętność wody - zawiesiny od zanieczyszczeń pochodzenia organicznego
 • rdzawy kolor i zacieki na wannie - powstają w wyniku dużej zawartości żelaza w wodzie
 • osady z kamienia kotłowego - wskazują na podwyższoną twardość wody 
 • zły zapach (zgniłych jaj) - to znak obecnego w wodzie siarkowodoru

Jakich zanieczyszczeń nie widać gołym okiem? Niestety, tych najbardziej niebezpiecznych, czyli bakterii. Jak zweryfikować wszystkie możliwe do występowania w wodzie studziennej zanieczyszczenia? Najlepiej wykonać kompleksowe badanie wody. Tylko na jego podstawie można wybrać odpowiedni system oczyszczania wody w studni. 

Uzdatnianie wody ze studni - skuteczne sposoby

Jak przebiega filtracja wody studziennej? Spotykamy się z różnymi pytaniami w tym temacie ze strony Klientów. Czy można przeprowadzić oczyszczanie wody w studni głębinowej, bezpośrednio? Są osoby, które chcą spróbować uzdatniania wody w studni, dosłownie w zbiorniku. Niestety w takim przypadku zostaje jedynie okresowe chlorowanie wody w studni. Skuteczne uzdatnianie wody ze studni przeprowadza się jedynie na wejściu wody do budynku. Jakie filtry można zastosować do uzdatniania wody studziennej? Czy ważna jest ich kolejność. Wyjaśniamy to poniżej.

 1. Filtracja wstępna - pierwszy etap uzdatniania wody ze studni
  Proces: jest to pierwszy etap oczyszczania wody. Woda ze studni ma często wysoką mętność i dużą ilość zanieczyszczeń stałych. Co to oznacza? Typowe jest występowanie drobin piasku, rdzy z instalacji czy mułu w wodzie ze studni. Pierwszy krok do oczyszczania wody ze studni głębinowej to zastosowanie filtracji wstępnej. Na tym etapie z wody zostają usunięte tak zwane zanieczyszczenia stałe, czyli większych rozmiarów.
  Filtry: Dedykowane urządzenia do filtracji wstępnej, to filtry narurowe. Są montowane na samym początku wejścia wody do budynku. Najlepsze filtry mechaniczne jakie filtrują wodę ze studni, to filtry Cintropur. Dlaczego produkty tej firmy? Filtry wstępne Cintropur posiadają dużą powierzchnię filtracyjną, dostosowaną do zanieczyszczonej wody studziennej. Dzięki temu, skutecznie filtrują z mułu i piasku nawet mocno zanieczyszczoną wodę. Popularnym modelem do uzdatniania wody ze studni kopanej to filtr Cintropur NW 32.

 2. Odżelazianie i odmanganianie - jak uzdatnić wodę ze studni z żelazem?
  Proces: to specjalistyczne oczyszczanie wody z żelaza i manganu. Są to pierwiastki, które bardzo często mają przekroczone normy. Warto zaznaczyć, że żelazo może występować w wodzie w dwóch formach. Pierwsza z nich to żelazo dwuwartościowe. Jest ono bezbarwne i rozpuszczone w wodzie. Drugi typ to żelazo trójwartościowe, czyli wytrącone. To ten drugi typ jest widoczny gołym okiem, jako czerwone osady. W zależności od postaci żelaza, dobiera się odpowiednie rozwiązanie. Jaka jest najczęściej kolejność odżelaziania? Do odżelaziania wody ze studni kopanej potrzebne są: napowietrzanie wody, korekta pH i złoże odżelaziające.
  Filtry: skuteczne odżelazianie przeprowadzają odżelaziacze wody. Taki filtr pracuje na specjalnym złożu, które posiada właściwości zatrzymywania żelaza. Odżelaziacze, które kupisz od naszej firmy są regenerowane wodą, nie zaś substancjami chemicznymi. To bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie. Czy żelazo usunie tylko odżelaziacz? Są sytuacje, gdy żelazo może zostać usunięte filtrem wielofunkcyjnym. Jak filtrować wodę ze studni z żelazem? To najbardziej skomplikowany proces, dlatego warto skonsultować dobór systemu ze specjalistą.



 3. Uzdatnianie wody w studni z wielu zanieczyszczeń - filtracja wielofunkcyjna
  Proces: filtracja na wielu poziomach jest konieczna, gdy w wodzie występuje kilka parametrów przekroczonych jednocześnie. Co to może być? Jeśli Twoje badanie wody wskazało dużą twardość wody, obecność manganu i żelaza, trzeba zastosować złoże wielofunkcyjne. Takie złoże jest mieszaniną kilku złóż o różnych właściwościach. Dzięki temu, jest możliwe uzdatnianie wody ze studni kopanej z wieloma zanieczyszczeniami naraz.
  Filtry: urządzenia do niwelowania kilku zanieczyszczeń jednocześnie to filtry multifunkcyjne. Bardzo dobrze sprawdzają się do oczyszczania wody w studni. Stacje wielofunkcyjne Clack są bardzor wydajne do uzdatniania wody ze studni, a koszt utrzymania tej stacji nie jest duży. Jeśli zastanawiasz się, jak uzdatnić wodę ze studni z różnymi zanieczyszczeniami - filtr wielofunkcyjny jest dla Ciebie.
 4. Dezynfekcja promieniowaniem UV - oczyszczanie wody w studni z bakteriami
  Proces: Zastanawiasz się, jak uzdatnić wodę ze studni, gdy badanie wykazało bakterie? Jedyną skuteczną w 99,99% metodą oczyszczania wody ze studni głębinowej z bakteriami, jest promieniowanie ultrafioletowe. Ważne, aby woda do sterylizacji była uprzednio oczyszczona wstępnie z innych zanieczyszczeń. Jest to konieczne, aby uzyskać w tym procesie maksymalny efekt dezynfekujący. 
  Filtry: skuteczne w walce z bakteriami są wyłącznie lampy bakteriobójcze. Sterylizatory UV do wody emitują promieniowanie ultrafioletowe. To promienie UV likwidują mikroorganizmy. System uzdatniania wody ze studni, który ma wiele elementów powinien mieć zamontowaną lampę na samym końcu. Jak filtrować wodę ze studni głębinowej lampą UV? Nowa seria lamp TMA ma dwukrotnie mocniejsze promienniki, które wymienia się dopiero po dwóch latach. Eksploatując lampę UV do oczyszczania wody w studni głębinowej, musisz jedynie wymieniać promiennik. Raz na dwa lata. Lampa jest poza tym bezobsługowa i ma ciągły tryb pracy. Jaki model lampy do dezynfekcji i uzdatniania wody ze studni kopanej będzie dobry do domu jednorodzinnego? Jest nim lampa UV TMA D6

Który system uzdatniania wody ze studni wybrać?

W przypadku doboru systemów uzdatniania wody ze studni głębinowej, forum  okazuje się całkiem przydatną kopalnią wiedzy. Popularne budowlane forum, uzdatnianie wody ze studni głębinowej omawia bardzo szeroko. Można tam spotkać opinie i opisane doświadczenia użytkowników różnych systemów do uzdatniania wody ze studni kopanej. Jakie firmy produkujące filtry do wody polecają do instalacji użytkownicy? Na forum do uzdatniania wody ze studni głębinowej polecane są filtry Clack, Maxima Oxydizer czy TMA. Produkty tych firm znajdziesz w naszym sklepie z dużym asortymentem filtrów wody. Który system uzdatniania wody ze studni wybrać? Filtry w dobrej cenie - domową stację uzdatniania wody ze studni - dobiorą Ci właściwie nasi specjaliści.

Domowa stacja uzdatniania wody ze studni cena

Ciekawi Cię, jaki jest koszt uzdatniania wody ze studni? Wszystko zależy od tego, jakie urządzenie jest konieczne do rozwiązania Twojego problemu z wodą. Może się okazać, że w przypadku obecności bakterii w studni, będziesz potrzebować lampy UV. Najmniejszy model sterylizatora UV do uzdatniania wody w studni możesz kupić za mniej niż tysiąc złotych. To lampa TMA UV D2. W Twojej badanie wykazało bardzo dużą ilość drobnoustrojów? W przypadku zapotrzebowania na mocniejszą lampę do większego przepływu, dobry wybór to sterylizator wody TMA D6. Ta druga lampa to wydatek 1640 zł.  Cena domowej stacji uzdatniania wody ze studni to ponad 3 tysiące złotych, jeśli konieczny jest odżelaziacz. To filtr do wody, w której wykryto znaczną ilość żelaza. Ekonomiczne rozwiązanie problemu z żelazem to filtr trójstopniowy narurowy z wkładami odżelaziającymi. Jednak przy dużej ilości żelaza taka metoda jest w dłuższej perspektywie mało wydajna. Ostateczny koszt uzdatniania wody ze studni zawsze zależy od ilości i stopnia zanieczyszczeń.

Koszt uzdatniania wody ze studni

Jeżeli będziesz potrzebować poprawy kilku parametrów jednocześnie, to koszt zakupu stacji do studni będzie większym wydatkiem. Z czego to wynika? Każdy z parametrów wody wymaga często zastosowania osobnego urządzenia. W określonych sytuacjach można także zastosować filtr wielofunkcyjny. Przykładem takiego urządzenia jest stacja multifunkcyjna Clack WS1CK, która potrafi usunąć twardość, żelazo i mangan jednocześnie. Cena takiej domowej stacji uzdatniania wody ze studni to ponad 4 tysiące złotych. Czym się kierować, patrząc na różne wyceny uzdatniania wody ze studni? Najczęściej warto ponieść początkowo nieco większy koszt instalacji do oczyszczania wody w studni. Woda z własnego ujęcia jest zazwyczaj bardzo wymagająca, tj. o słabej jakości. Urządzenia tanie w zakupie, przynoszą raczej krótkotrwałe efekty. Nie warto przesadnie oszczędzać na oczyszczaniu wody w studni głębinowej, jeśli chcesz używać bezpiecznej wody i zachować sprawność instalacji.

 

Jak filtrować wodę ze studni? Podsumowanie

Co jest absolutną podstawą do rozpoczęcia doboru właściwego urządzenia w przypadku problemu z jakością wody studziennej? To zlecenie badania wody. Dlaczego to takie istotne? Tylko analiza laboratoryjna pozwoli zweryfikować dokładny poziom poszczególnych parametrów. Wynik badania jest wskazówką do doboru rodzaju i wielkości urządzenia. Nie warto korzystać z usług hurtowni czy dystrybutorów, gdzie sprzedaje się uzdatniacze wody, bez weryfikacji jakości wody. Taki filtr do uzdatniania wody ze studni, nie będzie spełniał swojej roli prawidłowo. Ilość zanieczyszczeń, która będzie większa, niż możliwość filtra nie zostanie właściwie usunięta. W naszym sklepie możesz zamówić badanie wody. Na jego podstawie uzyskasz fachową pomoc w doborze filtra. Skonsultuj z nami wynik swojego badania lub zleć nam jego wykonanie. Wyślij swoje zapytanie na maila: sklep@filtrododmu.pl. Na tej podstawie dobierzemy dla Ciebie właściwe filtry wody, dopasowane do jakości Twojej wody ze studni.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Telefon:

505 124 123

sklep@filtrdodomu.pl

więcej więcej
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl